Parça Kumaş

Parça kumaşlar, tekstil fabrikalarında, konfeksiyon atölyelerinde üretimde kullanılmyan, ya da yarım kalan kumaşlardan toplanır. Sektörde silgi bezi gibi ucuz olması tercih edilen  kumaşlar gerektiren alanlarda kullanılırlar. Parça Kumaş mümkünse temiz, lekesi olmayan, kesik ya da yırtık değilse ticari  satış değeri nispeten artmaktadır.. Genellikle sürekli olmayan desen ve renklertedirler. Bazı konfeksiyon atölyelerinde Parça kumaşlardan tekstil ürünleri, yapıldığına şahit olmaktayız

Parça kumaşların geri dönüştürülmesinde ticari bir değeri geri kazandırdığı gibi çevreye olumlu etkisi de yüksektir.

Ankara da Parça kumaş satışında önemli bir yere sahip olan Ankara Bez firması, Ankara ve diğer bölgelerden gelen parça kumaş taleplerini özenle değerlendirmekte, size ulaşan kumaşların mümkün olduğunca yüksek kalitede olmasını hedeflemektedir.

Tekstilde Parça Kumaş Etkisi

Dünyanın birçok noktasında olduğu gibi ülkemizde de tekstil sektörünün önemi gözle görülür bir şekilde artmaktadır. Bu artış giyim mağazalarının artışı ile doğru orantılı olarak görülebilir. Bugünlerde her cadde başında görülebilen dükkan, mağaza ve butikler tekstil sektörünün geliştiğinin bir göstergesi olacaktır. Tekstil sektöründe önemli olan nokta kumaş değerlendirilmesidir. Kumaşların en iyi şekilde değerlendirilmesi hem üretimi hem de satışları hızlandıracaktır. Bu sektörde yer alan firmalar da genellikle parça kumaş uygulaması ile bu avantajları sağlamaktadır. Parça kumaşlar üretimden arta kalan ve kullanılmayan kumaşlardır. Bu kumaş parçalarının geri dönüşümü tekstil sektöründe oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Bu kumaşların üretime geri sokulması hem ürün sayısı artışı hem de para atışı sağlayacaktır. Bu durum da firmalar için büyük bir kâr demek olacaktır. Parça kumaşlar üretime geri sokulması dışında satışa da sunulabilmektedir. Günümüzde parça kumaşları satın alarak üretim yapan birçok küçük firma bulunmaktadır. parça kumaşların satışının sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi için de bu kumaşların düzgün olması gerekmektedir. Yani yırtık, defolu, kesik, lekeli ve hasarlı hurda kumaşların satışı oldukça zor olacaktır. Bu tür kumaşların üretimde tekrar kullanılması da zaten kalitesiz ürünlerin açığa çıkmasını sağlayacaktır.

Parça kumaş alım satımları hem üretici firmalar hem de doğa için büyük önem arz etmektedir. Geri dönüşümün her türlüsü doğaya yararlı olacağı gibi bu durum firmalar için ekstra gelir demek olacaktır. Yani yeni kumaş satın almak yerine hasarsız hurda kumaşlar ile yeniden üretim yapılması firmalar için büyük bir avantaj sağlayacaktır. Günümüzde hurda kumaşların satışını yapan birçok firma ve işletme bulunmaktadır. Bu kuruluşlar hurda kumaşlardan oldukça büyük bir gelir elde etmektedir. Parça kumaş satışları internet üzerinden de gerçekleşebilmektedir. İnternet üzerinde tüm bu işleri yapan firma ve işletmelerin bilgileri yer almaktadır. Ayrıca bu kuruluşların verdiği hizmetler de aynı şekilde bu web sitelerde yer almaktadır. Yani bu kuruluşlar ile iletişime geçerek parça kumaş alım satımı gerçekleştirmek isteyen kişilerin öncelikle internete başvurması oldukça yararlı bir seçim olacaktır.